petek, 9. september 2022

Izjava podpore in poziv za ohranitev javne RTV Slovenija

Visokošolski sindikat Slovenije izraža podporo novinarkam in novinarjem ter vsem medijskim delavkam in delavcem RTV Slovenija, ki se s stavko in drugimi oblikami delovanja vztrajno borijo proti organiziranim poskusom demontaže javnega medija. Demontaža RTV Slovenije traja že kar nekaj časa pred očmi javnosti. Odkrito politično delovanje Programskega sveta RTV Slovenija v korist ene politične stranke, nastavljanje vodilnih ljudi brez strokovnih referenc, podpore zaposlenih in z izigravanjem zakonskih določb, uničevanje programa, discipliniranje kritičnih delavcev in delavk, nespoštovanje uredniške in novinarske avtonomije, zloraba javne razprave za legitimiranje diskriminatornih stališč in mnenj – vse to dokazuje, da je potrebno ukrepati takoj. V takem sovražnem okolju in pogojih javni medij ne more obstati. Za njegovo ohranitev v interesu javnosti pozivamo vse institucije, predvsem pa Državni zbor kot ustanovitelja, da čim prej naredijo vse, kar je v njihovi moči, da rešijo RTV Slovenija in zavarujejo javni interes. Boj za neodvisno, profesionalno in kritično RTV Slovenija ne more temeljiti samo na ramenih njenih zaposlenih. To je pravica in dolžnost vseh nas.

Predsedstvo Visokošolskega sindikata Slovenije, 9. 9. 2022