nedelja, 22. december 2024

Implementacija plačne reforme v visokem šolstvu

Spoštovane članice, spoštovani člani Visokošolskega sindikata Slovenije,

kot smo vas že obvestili v pisnih sporočilih in na sestankih, organiziranih za članstvo, smo sindikati in vlada zaključili s pogajanji in podpisali: Zakon o temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS), Aneks h kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost (Aneks h KPRD) in Aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja (Aneks h KPVIZ), s tem obvestilom pa vas informiram o aktivnostih, ki sledijo podpisu dokumentov.

Po podpisu vseh dokumentov smo v Visokošolskem sindikatu Slovenije preko univerzitetnih sindikatov (SUP, SUL in SUM) pričeli pogovore z vodstvi univerz o implementaciji dogovorjenega. Za odpravo plačnih nesorazmerij za zaposlene na univerzah, ki so zaposleni v skupini H in podskupini D1, težav ni bilo. Prav tako na primorski univerzi in Univerzi v Mariboru ni bilo težav z razumevanjem, kako bomo zaposlene v plačni skupini J premestili v podskupini D05 in D09, in je bil brez težav dosežen dogovor oziroma potekajo potrebne aktivnosti (sprejemanje akta o sistemizaciji …). Na Univerzi v Ljubljani pa sta tako vodstvo univerze kot vodstvo VSS SUL zavzeli stališče, da bo premestitev zaposlenih v skupini J v podskupino D05 tekla dvofazno. V prvi fazi bi bili vsi iz skupine J prešifrirani v podskupino D09. V drugi fazi, ki bi bila izvedena v roku pol leta, pa bi se sindikati in vodstvo univerze dogovorili o kriterijih za premeščanje in dogovorili o tem, kdo opravlja za visokošolsko dejavnost specifična dela in naloge. Tako bi bilo od dogovora odvisno, kdo od strokovnih delavcev bi bil premeščen v podskupino D05 in kdo bi ostal v podskupini D09, kar bi nepedagoške delavce postavljalo v veliko negotovost in bi predstavljalo odmik (neupoštevanje) od določb Aneksa h KPVIZ. Zato sta krovni VSS in Ministrstvo za visoko šolstvo Univerzi v Ljubljani podala eksplicitno pojasnilo oziroma razlago 22. člena Aneksa h KPVIZ.

Tako vodstvo Univerze v Ljubljani kot vodstvo VSS SUL sta na podlagi pojasnil spremenili mnenje in sledili dogovoru, ki smo ga z vodstvom Univerze v Mariboru sklenili v VSS SUM. Sledili bomo določilu 22. člena Aneksa h KPVIZ in bodo vsi brez izjem, ki so zaposleni na enem od 26 delovnih mest zapisani v tem členu, takoj premeščeni v podskupino D05.

Na univerzah v tem trenutku tako že pripravljajo pogodbe za zaposlene, in sicer bodo zaposleni na UL in UM v podpis prejeli nove pogodbe, na UP pa se zna zgoditi, da bodo nekateri delavci prejeli nove pogodbe, drugi na Anekse k pogodbam. Pogodbe bodo različne in bodo odvisne od tega, ali ste zaposleni v raziskovalni dejavnosti (skupina H), ali opravljate pedagoško delo (podskupina D01), ali boste premeščeni v podskupino D05, ali pa boste premeščeni v podskupino D09. Pogodbe morajo zaposleni dobiti najkasneje do sredine januarja 2025, kar bo predstavljalo podlago za izplačilo (višjih) plač 10. februarja 2025.

Zaposleni v plačni skupini H, podskupini D01 in podskupini D09 bodo 10. februarja 2025 (plača za mesec januar 2025) prejeli plačo višjo za 100 evrov bruto. Nato pa se bo plača povečevala v dogovorjenih datumih in zneskih. Za lažje razumevanje naj navedeno dinamiko ponazorim na primeru delovnega mesta docent:

Izhodiščni plačni razred (PR) docenta je 47 in tako njegova bruto plača trenutno znaša 2.889,57 evrov. Z odpravo plačnih nesorazmerij se bo njegova izhodiščna plača povišala za 4 PR v 51. PR (ta pa se bo prevedel v 35 PR nove plačne lestvice) in bo na koncu znašala 3.425,54 evrov. Dvig pa se bo izvedel postopoma. Najprej bo 10. februarja 2025 prejel 100 evrov bruto višjo plačo. Naslednje povišanje v višini 100 evrov bo prejel z oktobrsko plačo. V letu 2026 bosta sledili dve povišanji plače: z junijsko plačo za 70 evrov in decembrsko plačo za 80,40 evrov. V letu 2027 bo julijska plača višja še za 100 evrov, kar pomeni da bo do julija 2027 prejel za 450,40 evrov višjo plačo. Ker se bo njegova plača v celoti povišala za 535,97 evrov, bo z januarsko plačo 2028 prejel še preostanek v višini 85,57 evrov. Vsi zapisani zneski so v bruto vrednosti. In še to: 100 Eur bruto ne bo pomenilo, da bodo vsi prejeli enak višji neto znesek. Ta bo odvisen od tega, v katerem dohodninskem razredu je kdo danes in ali bo povišanje plače lahko pomenilo tudi spremembo tega.

Lektor, ki je danes v 36. PR, bo za odpravo nesorazmerij prejel 8 PR in bo po odpravi nesorazmerij imel 44. izhodiščni PR, kar v novi plačni lestvici predstavlja 26 PR. Plačna nesorazmerja se bodo tudi pri njemu odpravljala na enak način.. Desetega februarja 2025 bo prejel za 100 evrov bruto višjo plačo, oktobra 2025 še za 100 evrov, junija 2026 89,81 evrov, decembra 2026 112,26 evrov in julija 2027 112 evrov. Ker bo skupno prejel za 748,38 evrov višjo plačo, bo njegov zadnji obrok januarja 2028 znašal 234,05 evrov. Tudi ti zneski zo zapisani v bruto vrednostih.

Na enak način se bodo povečevale plače vseh zaposlenih v skupini H, podskupini D01 in podskupini D09. Razlika bo le pri tistih, katerih plača je pod mejo minimalne plače. Plače teh se bodo na minimalno plačo dvignile že z 10. februarjem 2025. Tisti, ki bodo za odpravo plačnih nesorazmerij prejeli skupno povišanje, ki bo manjše od 420 evrov, bodo svojo končno povišano plačo dosegli pred zadnjim povišanjem v januarju 2028.

Nekoliko drugače bo pri tistih, ki bodo iz skupine J prešli v podskupino D05. Pri teh se bo najprej izvedla prevedba in nato še premestitev na novo delovno mesto in se bodo že zaradi premestitve posledično 10. februarja 2025 uvrstili višje, kot če bi ostali v plačni podskupini D09. V nadaljevanju se bo po enakem sistemu, kot sem ga opisal prej, odpravljalo še nesorazmerje.

Naj to ponazorim s primerom zaposlenega na delovnem mestu Samostojni strokovni delavec VII/2-I. Današnji izhodiščni PR za to DM je 36 (1.877,01 evrov). Po novem bo delavec z navedenega DM premeščen na novo DM Strokovni delavec v visokošolski dejavnosti VII/2-I, ki bi imelo v stari plačni lestvici ima 41. izhodiščni PR. Za to novo DM je predvideno, da se odpravlja nesorazmerje v višini 3 PR (ta zapis lahko vidite v 105. vrstici priloge 4 Aneksa h KPVIZ). Ker pa je staro DM Samostojni strokovni delavec VII/2-I uvrščeno 5 PR nižje (41 – 36), bo delavec že zaradi prerazporeditve na novo DM 10. februarja 2025 prejel za 2 PR višjo plačo. Razlika med 38. PR (2.030,17 evrov) in 36. PR (1.877,01 evrov) je 153,16 evrov. Za toliko bruto se bo povečala plača že 10. februarja 2025. Po koncu odprave nesorazmerij bo zaposleni na DM Strokovni delavec v visokošolski dejavnosti VII/2-I imel 41. izhodiščni PR. Ker pa ne bo več veljala sedanja plačna lestvica, se bo 41. PR prevedel v 23. PR nove lestvice (tudi v primerih z docentom in lektorjem sem pri preračunu že uporabljal novo plačno lestvico). Vrednost 23. PR na novi plačni lestvici je 2.402,60 evrov. Tako bo ta zaposleni odpravljal nesorazmerje v višini 372,43 evrov (2.402,60 – 2.030,17 evrov). Odprava nesorazmerij bo tekla po enakem sistemu, kot je bil opisan pri docentu. Tako bo torej tudi strokovni delavec prejel 10. februarja 2025 100 evrov bruto višjo plačo in bo takrat prejel za 253,16 evrov (153,16 + 100 evrov) višjo plačo. Ker pa odpravlja nesorazmerje, ki je manjše od 420 evrov, bo z odpravo nesorazmerij končal pred zadnjim obrokom januarja 2028. Skupaj se mu bo plača povečala za 525,59 evrov, pri čemer se mu bo plača na začetku povečala bolj kot tistim iz skupine H, D01in D09.

Zaposleni, ki opravljate knjižničarska in bibliotekarska dela, tisti, ki kot tehniški sodelavci sodelujete pri pedagoškem procesu in tisti, ki opravljate veterinarska dela boste premeščeni na posebna delovna mesta v podskupini D05.

Ves čas sem pisal o izhodiščnih plačnih razredih. Seveda pa bo vsak obdržal pridobljene plačne razrede iz naslova napredovanj. Ti so se sedaj računali po lestvici, ki je imela 4 % razliko med plačnimi razredi, v novi lestvici pa je razlika med plačnimi razredi 3 %. Enotna prevedbena tabela, ki se bo uporabljala za preračun horizontalnih napredovanj v celotnem javnem sektorju, je še v pripravi na ministrstvu.

V naslednjem letu (februar – april) bomo z vodstvi univerz dorekli še kriterije za zasedbo delovnih mest in takrat bo priložnost, da odpravimo še kakšno nesorazmerje, ki se bo pojavilo ob upoštevanju 22. člena Aneksa h KPVIZ.

Če sklenem: vse doseženo boste lahko preverili 10. februarja naslednje leto, ko boste prejeli prvi obrok višje plače in nato vse do 1. 1. 2028, ko boste prejeli še zadnji obrok višje plače iz naslova odprave plačnih nesorazmerij.

Jasno je, da so ob vsaki plačni reformi pričakovanja visoka in da čisto vsa verjetno ne bodo izpolnjena. Vseeno pa ocenjujem, da je tudi kar nekaj razlogov za zadovoljstvo. Ob dvigih izhodiščnih plačnih razredov se mi dolgoročno zdi najpomembneje, da smo uspeli uveljaviti novo plačno podskupino D05 v katero se bodo premestili vsi zaposleni v visokošolski dejavnosti, ki so zapisani v 22. členu Aneksa h KPVIZ.

V primeru konkretnih vprašanj se lahko obrnete na sindikalne zaupnike, name, ali pravno službo Pergam.

Za konec še moje voščilo: želim vam mirne in čim lepše praznike, ki prihajajo.

Andrej Vogrin, predsednik VSS